O’zbekiston Markaziy banki yana asosiy stavkani o’zgarishsiz qoldirdi
Oxirgi marta stavka bir yil oldin o'zgargan
O’zbekistonda Markaziy bank boshqaruvining navbatdagi Majlisi bo’lib o’tdi. Bu haqda Markaziy bank matbuot xizmati xabar bermoqda.
Majlisda asosiy foiz stavkasini 14% darajasida o’zgarishsiz qoldirish to’g’risida qaror qabul qilindi.
Regulyatorning ta’kidlashicha, yil boshidan beri inflyatsiyaning umumiy darajasi fevral oyiga kelib 8,3% gacha pasaygan. Biroq, talabning oshishi va xizmatlarning ayrim narxlarining oshishi inflyatsiyani tezlashtirdi. Yil oxiriga kelib u 8-9% oralig’ida bo’lishi kutilmoqda. Tartibga solinadigan narxlarning o’zgarishi va ularning inflyatsiyaga ta’siri to’g’risida noaniqlik saqlanib qolmoqda.
Umuman olganda, ishlab chiqarish ko’rsatkichlari o’tgan yilga nisbatan tezroq o’sdi. Biroq, oziq-ovqat ishlab chiqarish kabi ba’zi sohalarda sekinlashuv talab va taklif o’rtasidagi nomutanosiblikka olib kelishi yoki importni oshirishi mumkin.
Birinchi chorakda iqtisodiy o’sish yuqori bo’ladi va keyingi choraklarda ko’rsatkichlar 5,5-6% gacha oshishi kutilmoqda.
Asosiy stavkaning so’nggi o’zgarishi o’tgan yilning mart oyida bo’lgan.