Toshkentda karshering va veloshering xizmatlari paydo bo‘ladi
Tungi iqtisodiyotni rivojlantirish doirasida poytaxtning uchta tumanida pilot loyihalar ishga tushiriladi
Toshkentda karshering va veloshering xizmatlarini joriy etish rejalashtirilmoqda. Tungi iqtisodiyotni rivojlantirish bo‘yicha qaror loyihasiga ko‘ra, milliy karshering platformasi 2025-yil oxirigacha sinov tariqasida ishga tushiriladi.
Platforma ishga tushirilishiga Toshkent shahar hokimligi, Moliya vazirligi va Raqamli texnologiyalar vazirligi mas’ul etib belgilandi. Loyiha poytaxtning sayyohlar oqimi yuqori bo‘lgan uchta tumani – Mirobod, Yunusobod va Yakkasaroyda amalga oshiriladi.
Shuningdek, poytaxt hokimligi davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida avtomatik velosheringni ishlab chiqishi va ishga tushirishi kerak. Bu tashabbus ham tajriba loyihasidan boshlanadi.
Shuningdek, Toshkentda hozirgi Farmatsevtika instituti o‘rnida besh yulduzli mehmonxona qurish rejalashtirilgan bo‘lib, u Tashkent Pharma Park’ga ko‘chiriladi. Ushbu loyiha, boshqa bir qator loyihalar singari, shaharning tungi iqtisodiyoti va turizm infratuzilmasini rivojlantirish strategiyasining bir qismidir. Xuddi shu tashabbus doirasida 320 ta qishloq xo‘jaligi punktini tashkil etishni nazarda tutuvchi konsepsiya ishlab chiqildi.