2026-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekistonda mopedlar uchun A1 toifadagi haydovchilik guvohnomasi joriy etiladi
Shuningdek, 1-fevraldan fuqarolarga A va B toifalar uchun nazariy qismni mustaqil o‘rganishga ruxsat beriladi
O‘zbekistonda haydovchilik guvohnomasini olish tizimi isloh qilinmoqda va yangi A1 toifasi joriy etilmoqda. Bu haqda Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati (YHXX) matbuot xizmati xabar berdi.
2026-yil 1-yanvardan boshlab moped va skuterlarni boshqarish uchun A1 kichik toifali guvohnoma talab etiladi. Ushbu toifani olishni istagan fuqarolar uchun avto maktablarda majburiy o‘quv dasturini o‘tish shart emas — ular nazariy va amaliy imtihonlarni bevosita topshirishdan oldin mustaqil tayyorgarlik ko‘rishlari mumkin.
Allaqachon “A”, “B”, “C” yoki “D” toifali milliy haydovchilik guvohnomasiga ega shaxslar esa A1 toifasiga kiruvchi transport vositalarini qo‘shimcha imtihonsiz boshqarishlari mumkin bo‘ladi.
A1 guvohnomasini olish uchun nazariy imtihon talablari ham soddalashtiriladi: nomzodlar 20 ta elektron test savolidan kamida 16 tasiga to‘g‘ri javob bergan taqdirda imtihonni topshirgan hisoblanadi (boshqa toifalarda bu ko‘rsatkich 18 ta).
Bundan tashqari, 2026-yil 1-fevraldan boshlab “A” va “B” toifalarini olish uchun fuqarolar nazariy mashg‘ulotlarni mustaqil o‘rganish huquqiga ega bo‘ladilar. Ular faqat amaliy mashg‘ulotlarni majburiy tarzda o‘tashlari kerak bo‘ladi. Barcha ma’lumotlar elektron tizimda qayd etilib boriladi.