Toshkent va Xiva o’rtasida «Hyundai Rotem» tezyurar poyezdi ishga tushiriladi
Shuningdek, metro uchun elektr poyezdlar va harakatlanuvchi tarkib ishlab chiqarishni tashkil etish rejalashtirilgan
O’zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkent yo’lovchi vagonlarini qurish va ta’mirlash zavodiga tashrif buyurdi, dedi davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Zavodga tashrif buyurganida prezidentga Toshkent va Xiva o’rtasida tezkor poyezd ishga tushirilishi rejalashtirilgani haqida xabar berildi. Janubiy Koreyadan «Hyundai Rotem»yuqori tezlikdagi elektr poyezdini sotib olish rejalashtirilgan. Yetti vagondan iborat ushbu poezd 351 yo’lovchini sig’dira oladi va soatiga 250 km tezlikka erishadi.
Shuningdek, prezident 16 turdagi yo’lovchi vagonlari ishlab chiqariladigan va ta’mirlanadigan vagon ta’mirlash zavodiga tashrif buyurdi. O’tgan yili 32 ta vagon ishlab chiqarilgan va 319 tasi ta’mirlangan. Boshqa korxonalar bilan hamkorlik tufayli ehtiyot qismlarning 70% mahalliylashtirilgan.
So’nggi yillarda jami 300 dan ortiq vagon ishlab chiqarildi, ulardan 50 dan ortig’i eksport qilindi. Bundan tashqari, 112 ta metro vagonlari modernizatsiya qilindi.
Bu yil yuzlab vagonlarni, shu jumladan kon-metallurgiya korxonalari uchun ixtisoslashtirilgan vagonlarni va keng kupeli yangi modellarni qurish va ta’mirlash rejalashtirilgan. Metro uchun elektr poyezdlari va poyezdlar ishlab chiqarishni tashkil etishni o’z ichiga olgan yangi loyiha taqdim etildi. Ushbu tashabbus davlat rahbariga taqdim etildi.