O‘zbekistonda tadbirkorlar uchun 1,6 mingdan ortiq majburiy talab bekor qilindi
Hukumat savdo, turizm va ishlab chiqarish sohalarida ortiqcha byurokratik normalarni qisqartirdi
Фото: Абдумавлон Мадмусаев / Kapital.uz
O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi xususiy biznes sohasidagi 1,6 mingdan ortiq cheklovlarni bekor qilish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu haqda Adliya vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Qaror bilan bir qator ortiqcha byurokratik talablar o‘z kuchini yo‘qotgan deb topildi. O‘zgarishlarning asosiy qismi veterinariya nazorati bilan bog‘liq bo‘lib, endilikda 1568 turdagi mahsulot uchun muvofiqlik sertifikatlarini olish talab etilmaydi.
Islohotlar yakka tartibdagi tadbirkorlarni ham qamrab oldi. Xususan, ular uchun $5 mingdan ortiq qiymatdagi mahsulotlarni olib kirish bo‘yicha cheklov bekor qilindi. Shuningdek, jismoniy shaxslarga turistlarni 30 kundan ortiq muddatga turar joy bilan ta’minlash huquqi berildi. Bundan tashqari, yog‘ochdan mebel ishlab chiqaruvchilar uchun ham qoidalar soddalashtirildi.
Kutilishicha, ushbu choralar xususiy sektor xarajatlarini kamaytirishga va davlat organlari bilan ishlashda vaqt tejalishiga xizmat qiladi. Ayni paytda maxsus reyestrda 36 mingdan ortiq turli talab va qoidalar mavjud.
Adliya vazirligi vakillari tadbirkorlarga tushayotgan yukni yanada kamaytirish maqsadida me’yoriy-huquqiy hujjatlarni tahlil qilish ishlari davom ettirilishini ma’lum qildi.