O’zbekistonda sanksiyalar ostida qolgan odamlarga hisob ochishni taqiqlash rejalashtirilgan
Oliy Majlis deputatlari qonun loyihasini birinchi o'qishda qabul qildilar
O’zbekistonda iqtisodiy sanksiyalarga duchor bo’lgan shaxslarga bank hisob raqamlarini ochishni taqiqlovchi qonun tayyorlanmoqda. Ushbu qonun loyihasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari tomonidan birinchi o’qishda ma’qullangan.
Markaziy bank kredit va to’lov tashkilotlarida iqtisodiy sanktsiyalar bilan bog’liq xatarlarni boshqarish bo’yicha talablarni belgilash huquqiga ega bo’ladi. Ushbu talablar bunday xavflarni to’g’ri baholash va minimallashtirishga qaratilgan.
Banklar, to’lov tashkilotlari va bankdan tashqari tashkilotlar, agar ularga iqtisodiy sanktsiyalar qo’yish xavfi mavjud bo’lsa, mijozlarga hisob ochish va operatsiyalarni o’tkazishni rad etish imkoniyatiga ega bo’ladilar.
Ushbu o’zgartirilgan hujjat Latviya, Chexiya, Estoniya va Gruziya kabi mamlakatlar tajribasini hisobga olgan holda ishlab chiqilgan.
Kapital.uz O’zbekiston Markaziy banki bitta bank va to’lov tashkilotiga jarima solganini yozgan edi.