2026-yildan kichik hajmli avtomobillar importi uchun bojxona imtiyozlari bekor qilindi
Endilikda yengil avtomobillar uchun standart bojxona stavkalari qo‘llaniladi
2026-yil 1-yanvardan O‘zbekistonda kichik hajmli avtomobillar importi bo‘yicha vaqtinchalik bojxona imtiyozlari o‘z kuchini yo‘qotdi. Shu tariqa, 2,5 yil avval joriy etilgan yengilliklar uzaytirilmay, avtomobillarni olib kirishda yana standart boj stavkalari qo‘llanila boshlandi.
2023-yil iyulida Prezident qarori bilan iqtisodiy va raqobatbardosh avtomobillar importi uchun bojxona bojlari sezilarli darajada kamaytirilgan edi. Xususan, dvigatel hajmi 1000 kub sm gacha bo‘lgan avtomobillar uchun boj stavkasi nolga tushirilgan, 1200 kub sm gacha bo‘lgan avtomobillar uchun esa 5% etib belgilangan edi.
Mazkur chora ichki avtomobil bozorida raqobatni kuchaytirish va aholiga nisbatan arzonroq avtomobillar taklif etish maqsadini ko‘zlagan. O‘sha paytda bu qaror milliy OAV tomonidan “kutilgan qaror” sifatida baholangan.
Imtiyozlar davrida dvigatel hajmi 1000 kub sm gacha bo‘lgan avtomobillar uchun umumiy bojxona yuklamasi 39–43% dan 19–23% gacha, 1000–1200 kub sm oralig‘idagi avtomobillar uchun esa 44–52% dan 30–36% gacha kamaygan edi.
Imtiyozlar muddati yakunlangach, 2026-yildan boshlab standart tariflar qayta joriy qilindi. Hozirda bir yoshgacha bo‘lgan, dvigatel hajmi 1000 kub sm gacha bo‘lgan yangi yengil avtomobillar importida bojxona boji avtomobil qiymatining 15% i va har bir kub sm uchun $0,4 miqdorida undiriladi.
Dvigatel hajmi 1200 kub sm gacha bo‘lgan avtomobillar uchun esa boj stavkasi 15% hamda har bir kub sm uchun $0,6 etib belgilangan.