Kripto-aktivlar qazib olishga ruxsat Buxoro viloyatidagi loyiha uchun taqdim etildi
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi NexaGrid kompaniyasiga Buxoro viloyatining Romitan tumanida kripto-aktivlar mayningi faoliyatini amalga oshirish huquqini berdi. Bu haqda idoraning elektron reyestri ma’lumotlarida qayd etildi.
Tashkilot 2026-yil 19-yanvarda regulyator rahbariyati tomonidan buyruq imzolangach, mamlakatda mayning bozori bo‘yicha ilk rasmiy ishtirokchiga aylandi. Korxonaning texnik quvvatlari Buxoro viloyati hududida joylashtiriladi.
Ro‘yxatga olish ma’lumotlariga ko‘ra, kompaniya 2025-yil bahorida poytaxtda faoliyat boshlagan. Yuridik shaxsning ustav fondi 600 mln so‘mni tashkil etadi. Firma faoliyatining asosiy yo‘nalishi kompyuter tizimlarini boshqarish deb ko‘rsatilgan.
Kompaniyaning 63% ulushi Toymurod Sultonovga, qolgan 37% ulushi esa Mahmudjon Rozimurodovga tegishli. Kompaniya rahbarining aytishicha, loyiha tez daromad olishdan ko‘ra mintaqaviy texnologik infratuzilmani rivojlantirishga qaratilgan. Sultonov, shuningdek, litsenziya olinishi yaratilgan platformaning shaffofligini tasdiqlab, mamlakat raqamli iqtisodiyotida yangi bosqichni boshlab berishini ta’kidladi.