Xorijiy kompaniyalar O’zbekistondagi vakolatxonalarini onlayn ro’yxatdan o’tkazishlari mumkin
Arizani ko'rib chiqish muddati ikki baravar kamayadi
Joriy yilning may oyi boshidan O’zbekistonda xorijiy kompaniyalar vakolatxonalarini akkreditatsiya qilish onlayn tarzda amalga oshiriladi. Bunday qaror respublika Vazirlar Mahkamasi tomonidan qabul qilingan.
Endi ro’yxatdan o’tish hujjatlari MyGov.uz veb-sayti orqali topshirilishi mumkin yoki davlat xizmatlari markazlariga. Ushbu o’zgarish arizalarni ko’rib chiqish vaqtini o’ndan besh ish kunigacha qisqartiradi.
Akkreditatsiyani rasmiylashtirish uchun ariza beruvchi bazaviy hisoblash miqdorining 48 baravari (BHM) yoki 16,3 million so’m miqdorida davlat bojini to’lashi shart. Akkreditatsiyaning amal qilish muddati bir yildan uch yilgacha, uni uzaytirish imkoniyati bilan.
Shuni ta’kidlash kerakki, vakolatxonalar aviakompaniyalardan tashqari tijorat faoliyati bilan shug’ullanish huquqiga ega emas.