O’zbekistonda qishloq xo’jaligi mahsulotlari eksporti $3,5 mlrdgacha oshirilishi rejalashtirilgan
Bu yil hududlarda 10 ta ko'chma laboratoriya, shuningdek, 6 mingdan ortiq bog', shuningdek, 3 mingdan ortiq uzumzor va dalalar tashkil etiladi
O’zbekiston qishloq xo’jaligi mahsulotlari eksportini $3,5 mlrdgacha oshirishni rejalashtirmoqda. O’tgan yili bu ko’rsatkich $2 mlrdni tashkil etdi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati ma’lum qildi.
Xususan, 2024-yilda viloyatlarda 10 ta mobil laboratoriya tashkil etilib, 6 mingdan ortiq bog’, 3 mingdan ortiq uzumzor va dalalar tashkil etiladi. Shuningdek, 344 ta qadoqlash korxonalarini xalqaro fitosanitariya talablariga muvofiqlashtirish rejalashtirilgan.
Pestitsidlarni davolash jarayonlari raqamlashtiriladi. Prezident karantin va o’simliklarni himoya qilish agentligiga har bir fermer va uy egasi uchun agentlik xizmatlaridan foydalanish imkoniyatini ta’minlash bo’yicha ko’rsatmalar berdi.