“O‘zbekneftgaz” obligatsiyalarning eng yirik emissiyasi bilan bozorga kirdi
Kompaniya Yevropa, AQSH va Osiyolik investorlarning kuchli qiziqishi tufayli $850 mln mablag‘ jalb etishga erishdi
“O‘zbekneftgaz” $850 mlnlik 5 yillik obligatsiyalarni muvaffaqiyatli joylashtirdi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
Qimmatli qog‘ozlar Buyuk Britaniya, AQSH, Yevropa, Shveysariya va Osiyo investorlarining katta qiziqishini uyg‘otdi. Investorlar orasida boshqaruv fondlari, banklar, xususiy banklar, pensiya va sug‘urta kompaniyalari mavjud. Buyurtmalarning umumiy hajmi $1,9 mlrdni tashkil etdi. Bu esa daromadlilikni 37,5–50 bazis punktiga pasaytirish va chiqarilish hajmini dastlabki rejalarga nisbatan $850 mlngacha oshirish imkonini berdi.
Ushbu chiqarilish O‘zbekiston uchun yagona transh formatidagi eng yirik obligatsiya joylashtiruvi bo‘lib, London fond birjasining (ISM) xalqaro maydonida muomalaga chiqarildi.
Bitim tashkilotchilari sifatida J.P. Morgan, Abu Dhabi Commercial Bank, Deutsche Bank, MUFG va Standard Chartered Bank (bukrannerlar), shuningdek “O‘zsanoatqurilishbank” (hamkorlik menejeri) ishtirok etdi.