O’zbekiston chiqindilarni kamaytirishdagi muvaffaqiyatlari uchun jahon bankidan dunyoda birinchi bo’lib to’lov oldi
Respublika JBdan jami $7,5 mln oldi
O’zbekiston jahon banki (JB) tomonidan energiya sektoridagi chiqindilarni kamaytirishdagi muvaffaqiyatlari uchun to’lovni olgan dunyodagi birinchi mamlakat bo’ldi. Bu haqda JB matbuot xizmati xabar berdi.
Bu «O’zbekiston energetika sektorini o’zgartirish uchun innovatsion uglerodni moliyalashtirish» (iCRAFT) loyihasi tufayli amalga oshirildi.
Jahon bankining uglerod aktivlarini konvertatsiya qilish jamg’armasi (TCAF) O’zbekistonga karbonat angidrid chiqindilarini 500 ming tonnaga kamaytirgani uchun $7,5 mln miqdorida grant ajratdi.
Mablag’larning bir qismi elektr va gaz tariflarining o’zgarishi natijasida zarar ko’rgan zaif uy xo’jaliklarini qo’llab-quvvatlashga yo’naltiriladi. Ushbu pul O’zbekistonga «yashil» iqtisodiyotga o’tishga va energetika sohasini isloh qilishga ham yordam beradi.
Ushbu to’lov kutilgan bir nechta xandaqlarning birinchisidir. Tasdiqlangan emissiyalarni kamaytirish uchun O’zbekiston $20 mlngacha daromad olishi mumkin.
ICRAFT loyihasi doirasida O’zbekiston karbonat angidrid chiqindilarini 60 mln tonnaga kamaytirishni rejalashtirmoqda. Ulardan 2,5 mln tonnasi loyiha doirasida sotib olinadi va mamlakat qolgan uglerod birliklarini xalqaro bozorlarda sotishi mumkin.